Ako na kvalitný spánok

Späť na Blog

Ako na kvalitný spánok

Problémy so spánkom a zaspávaním patria k najčastejším témam s akými pracujeme v rámci mindfulness tréningov. Napriek tomu, že každý prípad je trochu špecifický, existuje niekoľko opatrení, ktoré odporúčam každému. 

Tým najzákladnejším je odloženie všetkých elektronických zariadení emitujúcich modré svetlo (telefóny, tablety…) aspoň hodinu pred spánkom. Osobne si myslím, že problém nie je len v žiarení, ktoré potláča prirodzenú tvorbu melatonínu (hormón produkovaný naším mozgom navodzujúci ospalosť). Problémom je aj množstvo informácií, ktoré sa na nás z týchto zariadení valia a my ich pred spánkom už nestihneme dostatočne spracovať. A tu sa dostávame k príčinám nespavosti, ktoré sa týkajú našej mysle. 

Nie je to len moja skúsenosť, aj veda potvrdzuje, že bdelá pozornosť nielen uľahčuje proces zaspávania, ale i zvyšuje kvalitu spánku (Carlson, L.E. (2005) Impact of Mindfulness Based Stress Reduction on Sleep, Mood, Stress and Fatigue Symptoms in Cancer Outpatients. International Journal on Behavioral Medicine 12).     

K ďalším odporúčaniam ohľadom zdravého spánku patrí teda pozorovanie (a nepotláčanie!) stúpajúcej hladiny melatonínu. Akonáhle spozorujete prvé náznaky nastupu večernej únavy, zjednodušte všetko čo sa len dá. Odporúčam nahradiť všetky konceptuálne/intelektuálne činnosti (práca, náročné konverzácie, čítanie…) percepčnými (umývanie riadu, venčenie psa, pokojná hudba…). Nazývam to pozitívnou prokrastináciou – s radosťou si odkladám tieto jednoduché činnosti na večer:) 

Keď už ležíte v posteli, nepokúšajte sa dobiehajúce myšlienky akokoľvek potláčať! Kľudne ich nechajte vyvstať, no nijako sa nimi nezaoberajte a dovoľte im ísť si svojou cestou zase preč. Svoju pozornosť zamerajte skôr na telesné pocity alebo samotný stav mysle – únavu. Len pozorujte ako sa pocity, či rozpoloženie mysle mení bez toho, že by ste to nejako analyzovali. Skrátka, všímavé, nezaujaté, otvorené pozorovanie toho, čo sa práve odohráva. 

Nepodceňujme dôležitosť spánku. Vrelo odporúčam zadať do gúglu – the impact of sleep deprivation. Začína to poruchami nálady, koncentrácie, oslabením imunity a končí niekde pri ochoreniach nášho srdca. Je zvláštne, že napriek vážnym dôsledkom nedostatku spánku, je to práve táto príjemná forma odpočinku, ktorú stále viac podceňujeme. Strážme si teda nielen používanie moderných technológií, ale hlavne našu vlastnú myseľ. Je škoda pripravovať sa o tak krásnu formu relaxu akou je kvalitný spánok. Dobrú noc priatelia:)

Zdieľajte tento príspevok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Späť na Blog