„Ako sa máš?“ „Skutočne dobre?“

Späť na Blog

„Ako sa máš?“ „Skutočne dobre?“

Jednou z prirodzených vlastností nás ľudí je vraj tendencia prehliadať a povrchne prežívať to pekné, čo život prináša. A naopak životné ťažkosti dokážeme v mysli “mlynčekovať” donekonečna. Výsledok takéhoto prístupu k životu je ten, že na otázku “Ako sa máš?” odpovedáme pokryteckým “dobre” a následnú debatu stáčame k tomu, čo nás trápi.

Ak by niekoho zaujímalo, prečo to tak je, tak odpoveď nájde v knihe psychológa a neurovedca Ricka Hansona Hardwiring Happiness – The New Brain Science of Contentment, Calm and Confidence

Rick Hanson vyvinul veľmi jednoduchú techniku, vďaka ktorej svoj mozog takpovediac nastavíme na to, aby sa zameriaval viac na pekné veci a my sme boli vďaka tomu štastnejší. Pozor, nejde o nejaké plytké slniečkárstvo. Ako sám vraví, náš mozog je veľmi tvárny a je len na nás, do akej podoby ho vytvarujeme. Túto metódu vrelo odporúčam mladým rodičom. Prečo? Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že nastúpiť na cestu rodiča je mimoriadne náročné. V živote zrazu pribudne obrovské množstvo povinností a náročných situácii. A vzhľadom na vyššie spomenutý prirodzený mód fungovania nášho mozgu, je veľmi ľahké začať prehliadať to pekné, čo k rodičovstvu neodmysliteľne patrí. Množstvo drobných krásnych chvíľ a maličkostí, ktoré v záplave povinností začneme skrátka prehliadať. A o tom je práve metóda HEAL. Zámerne vyhľadávať a hlbšie prežívať drobné pekné veci, ktoré život prináša. Efekt takéhoto prístupu je, že postupne (doslova synapsiu za synapsiou) meníme štruktúru nášho mozgu. Skrátka ho viac nastavujeme na prežívania šťastia. Asi takto:   

H – Have a positive experience. Prineste do mysle pozitívnu skúsenosť, potešte sa z niečoho čo práve vidíte, či inak vnímate. Môže to byť detský úsmev, kvet, jasná obloha, vtáči spev… Alebo skúste na niečo len tak myslieť. Na niečo alebo niekoho, čo vám pomáha v cítení sa šťastnými, milovanými, milujúcimi, pokojnými, starostlivými, vďačnými… Nič zložité, kľudne aj strecha nad hlavou:)

E – Enrich it. Precíťte pocity, ktoré to prináša. Užite si ich. Predĺžte čas, ktorý zážitku venujete. Príjemné pocity môžete skúsiť zintenzívniť, hlbšie prežiť. 

A – Absorb it. Nechajte týmito pocitmi v kontexte situácie prestúpiť celú svoju bytosť. Môžete si to predstaviť ako nejakú vzácnosť, ktorú si držíte vo svojom srdci. Dovoľte jej, aby sa stala vašou súčasťou. Ako píše Rick Hanson, čo je našou časťou, stáva sa nami samými. 

L – Link positive and negative material (voliteľné). Zatiaľ, čo vnímate pozitívne aspekty nejakej skúsenosti (napríklad byť integrálnou súčasťou nejakého kolektívu), skúste sa obzrieť aj po súvisiacej negatívnej skúsenosti (napríklad byť niekde neželaný). V prípade, že negatívna skúsenosť unesie vašu pozornosť, nechajte ju ísť a vráťte sa k pozitívnej. Keď sa znova zharmonizujete, skúste negatívnu skúsenosť priniesť opäť do mysle. Za účelom oslabenia negatívnych skúsenosti skúste reflektovať iba na neutrálne aspekty negatívnej skúsenosti (ľudia, miesto..). 

V najbližšom blogu spomeniem pár osobných príkladov aplikácie tejto metódy.

Zdieľajte tento príspevok

Komentár

  • "Ako sa máš?" II. časť - Mindcoach | Mindfulness Koučing Odpovedať

    […] V predchádzajúcom blogu som písal o jednej jednoduchej a veľmi efektívnej metóde, ktorej cieľom je doslova predráhovať naše synapsie (prepojenia mozgových buniek). Používaním tohto nástroja postupne napĺňame svoju myseľ pozitívnymi skúsenosťami, čo má mimoriadne blahodárny efekt nielen na naše momentálne rozpoloženie, ale celkový spôsob fungovania nášho mozgu. Metóda H.E.A.L. nie je žiadnou pseudo-psychológiou. Jej autorom je špičkový neuropsychológ Rick Hanson a efektívnosť tohto nástroja je podložená nielen jeho klinickou praxou, ale aj výskumom využívajúcim funkčnú magnetickú rezonanciu mozgu. […]

    15. marca 2020 at 11:12

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Späť na Blog