„Ako sa máš?“ II. časť

Späť na Blog

„Ako sa máš?“ II. časť

H.E.A.L.

V predchádzajúcom blogu som písal o veľmi jednoduchej a efektívnej metóde, ktorej cieľom je doslova predráhovať naše synapsie (prepojenia mozgových buniek). Používaním tohto nástroja postupne napĺňame svoju myseľ pozitívnymi skúsenosťami, čo má mimoriadne blahodárny efekt nielen na naše momentálne rozpoloženie, ale celkový spôsob fungovania nášho mozgu. Metóda H.E.A.L. nie je žiadnou pseudo-psychológiou. Jej autorom je špičkový neuropsychológ Rick Hanson a efektívnosť tohto nástroja je podložená nielen jeho klinickou praxou, ale aj výskumom využívajúcim funkčnú magnetickú rezonanciu mozgu.

Naposledy som vám sľúbil zopár osobných príkladov s využívaním H.E.A.L. Spomeniem dva. 

Ten prvý sa týka môjho rodinného života. Som otec troch malých detí a musím sa priznať, že v tom obrovskom množstve rodičovských povinností sa dokážem občas celkom slušne stratiť. Niekedy až tak, že mi celé otcovstvo príde ako jeden kolotoč “must to do things”. Metóda H.E.A.L. je jedným z pomocných nástrojov, ktoré môj rodičovský život fantasticky obohacujú. Tým hlavným nástrojom je samozrejme bdelá pozornosť. 

Druhý príklad bude z pracovného života. Začnem ale tým otcovstvom. 

Každý deň to isté a predsa trocha inak

V jeden bežný pracovný deň som bol vyzdvihnúť dcérku v škôlke. Ako väčšinou, aj tentokrát som sa pokúsil zastaviť celý svoj myšlienkový svet pri tom ako sme sa zbadali a naplno som sa ponoril do jej rozprávania o zážitkoch z dňa stráveného v škôlke. Toto sa snažím robiť pravidelne a stal sa z toho taký popoludňajší dezert mojej otcovskej každodennosti. Niekedy sa v tom počúvaní tak stratím, že sa nedokážeme zo šatne vyšuchtať a je nám to krásne jedno. Neraz to skĺzne do “stavu optimálneho prežívania” (flow), v ktorom sa čas jednoducho zastaví a “JA” a “TY” sa zmení na hlbokánske “MY”. Skúsenosť, ktorú chcem teraz spomenúť sa však týka iného zážitku.

Nasadli sme do auta a začali sa posúvať smerom domov. Ako dcérka stíchla, začal sa mi v hlave opäť rozbiehať ďalší myšlienkový kolotoč povinností. V chladnom sychravom dni sme prechádzali dedinou a zrazu sa pred nami objavil konský povoz. Po jeho obehnutí som sa spýtal dcérky, či sa jej koníky páčili? Sklamane odpovedala, že si ich nestihla všimnúť. Pár sekúnd som pokračoval v ceste režimom čo už, ponáhľame sa, no zrazu mi pred očami zasvietila červená kontrolka s nápisom H.E.A.L. 

Navyše mi trklo, že Hanička má teraz intenzívne “koníkovské” obdobie a toto jej nemôžem spraviť. Medzi jej najvzácnejšie poklady patria dva hračkárske koníky. Kone tiež neustále kreslí a rozpráva ako raz bude mať svojho grošovaného. Občas sa nechápavo spýta, že prečo ho už vlastne nemáme. Veď napríklad v našom rozostavanom dome by sa mu určite veľmi páčilo:) 

Spomaľ sa!

Po tejto bleskovej reflexii som zastavil pri najbližšom vhodnom mieste pri ceste. Nasmeroval som auto tak, aby mala dcérka ideálny výhľad a stiahol som ešte aj okná. Nech to máme pekne stereo.

V späťáku som si vychutnával užasnutý Haničkin pohľad na konský povoz, ktorý sa pomaly tackal tichou dedinou. Nevšedný zážitok to bol aj pre mňa. Voz bol naložený a z nádherných ťažných tátošov v záprahu sa husto odparoval dážď dopadajúci na ich svalnaté telá. Ak by som mal so sebou foťák, bola by z toho fotka roka. Minimálne toho môjho:) Našťastie ma fotoaparát nevytrhol z krásneho zážitku. Naplno som si vychutnával dcérkyn úžas a našu spoločnú radosť. Keď sme ich mali priamo pred očami, zvuk kopýt prehlušil nielen všetko navôkol, ale aj môj myšlienkový kolotoč. Opäť raz všetko stíchlo. Jediné, čo zostalo, bolo ono hlbokánske “MY”.

Keď kone prešli, posunuli sme sa opäť spokojnučko ďalej. V reflexii tejto skúsenosti som si vravel, o čo všetko by som seba aj Haničku ukrátil, keby ledabolo pokračujem ďalej. Celé to zabralo možno tri minúty. No v zastavenom čase to bol okamih večnosti. Taký, ku ktorému som sa nielen ja, ale aj dcérka ešte niekoľkokrát v myšlienkach rád vrátil. 

Myslím, že nateraz stačí. O aplikácii H.E.A.L. v pracovnom švungu zas nabudúce:)

Ak vás H.E.A.L. zaujal a chceli by ste spoznať aj ďalšie prospešné metódy “dobíjania sa”, tak sledujte tieto stránky alebo môj fb profil. Prípadne mi v spodnej časti kontaktu zaškrtnite zasielanie noviniek emailom.  

Bdelo, priatelia;)

Váš DušaN

Zdieľajte tento príspevok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Späť na Blog