Novoročné predsavzatia a sila nášho podvedomia

Späť na Blog

Novoročné predsavzatia a sila nášho podvedomia

Patríte k tým, ktorí si na prelome rokov zvyknú niečo predsavzať a postupne to napĺňať? Či skôr k tým, čo svoje predsavzatia do dvoch mesiacov zabalia? 

Ak by ste si tento článok radšej vypočuli ako 7 min. podcast, tak nech sa páči:

 

Ak ste kladne odpovedali na druhú otázku, tak práve vám je určený tento blog. Niežeby som sa tu teraz hral na človeka, ktorý každé svoje novoročné predsavzatie do bodky splní, no s rukou na srdci môžem povedať, že som s touto svojou tradičnou novoročnou agendou vcelku spokojný. No nebolo tomu vždy tak. V nasledujúcich riadkoch sa chcem s vami podeliť o pár kľúčových princípov úspechu každého novoročného predsavzatia. A plnenia snov ako takých vôbec.

Predsavzatia si dávam aj počas roka, no tie novoročné sú predsa len v niečom výnimočné. Prelom rokov má svoje čaro. Vždy (a teda nielen pri konci roka), keď sa končí niečo staré a začína nové, je dobrá príležitosť na výraznejšiu zmenu v živote. 

Napríklad, keď sa končia študentské roky a ideme do praxe. Keď dáme zbohom single putovaniu životom a vstupujeme do manželstva alebo sa nám narodí dieťa. To sú len malé ukážky konca starých príbehov a začiatku nových – príležitostí na výraznejšiu zmenu v našich životoch.

Prelom rokov možno nie je takým výrazným koncom starého príbehu ako keď človek privedie na svet potomstvo, ale predsa je to koniec starého. Tento prelom sa navyše odohráva krátko po zimnom slnovrate, kedy do našich dní vstupuje viac svetla. Pre mňa osobne je to každoročne obdobie nástupu aktívnej životnej energie, ktorú využívam aj na prijímanie nových životných výziev. 

S predsavzatiami som začal myslím niekde na strednej škole. Väčšinou to bola taká tá klasika – zbaviť sa zlozvyku, našetriť si na niečo, dať svoje telo do formy… Niečo šlo lepšie, niečo po pár týždňoch krachlo. Svoju úlohu na vyšumení predsavzatia hralo samozrejme i to, že niektoré z mojich cieľov mi po čase prišli menej zaujímavé ako v čase, kedy som ich prijímal.

 

  1. Logistika predsavzatia

Neskôr som teda začal venovať viac pozornosti samotnej príprave predsavzatí. Toto mi zostalo a posledné roky je to už rituál, na ktorý sa vždy teším. Dni vianočného pokoja patria presne tomuto. Reflektujem uplynulý rok a nechávam svoje srdce rozprávať o tom, čo sa mu páčilo viac a čo by mi odporučilo zlepšiť. Priebežne s tým ako sa srdce raduje alebo narieka, zapájam i rozum a vytváram niečo ako stratégie na zmenu k lepšiemu. Zistil som, že táto rozumová stratégie je veľkou šancou úspechu prežitia najmä tých predsavzatí, ktoré potrebujú viac môjho času a energie. 

V strategickom štádiu predsavzatí sa snažím prehodnocovať všetky svoje reálne kapacity. Patrím totiž k tomu typu ľudí, ktorí majú tendenciu produkovať viac nápadov, než sú schopní zrealizovať, čo u mňa v minulosti viedlo k celkom slušnej frustrácii. Asi najvýraznejší posun v tomto som spravil počas manželstva, kedy voľných kapacít síce ubudlo, no do života pribudlo viac konštruktívne-kritického myslenia. Áno, moja manželka. 

Na dlhodobom vzťahu je super to, že váš partner vás pozná lepšie ako vy sami:) Bola to práve Lucka, kto mi v mojom snívaní začal nastavovať zrkadlo. Myslím zrkadlo potenciálu, kapacít a hraníc. Na novoročných predsavzatiach a plánoch možno ubudlo, no celkom určite sa zlepšila miera ich skutočného plnenia.

Stratégia zmysluplnosti a voľných kapacít však pri novoročných predsavzatiach (a vôbec plánoch ako takých) nie je tým najdôležitejším elementom úspechu. Na začiatku roka totiž nie je možné všetko detailne odhadnúť. Súčasná celospoločenská situácia je učebnicovým príkladom toho ako si niečo naplánujeme a zrazu BUM… 

 

  1. Vzťah predsavzatí ku našim hodnotám

V náročných časoch všetko nepodstatné odpadáva a zostáva iba to najdôležitejšie. V kontexte predsavzatí je to to, čo súvisí s našimi najdôležitejšími hodnotami. Mať jasno vo svojich hodnotách a prioritách je vo všeobecnosti super životnou stratégiou, no pri predsavzatiach je to ich zákonom prežitia.

Ak vychádzame totiž z naších skutočných hodnôt, sme k sebe úprimný a autentický. Nehráme pred sebou a pred nikým žiadne divadlo, ktoré by nás neskôr omrzelo. Čím ušľachtilejšie hodnoty sprevádzajú naše predsavzatia, tým väčšia je šanca úspechu ich prežitia. 

 

  1. Sila podvedomia

Zo všetkého, čo prijímanie predsavzatí obnáša je najdôležitejšia – tradááá – naša myseľ. Presnejšie povedané kontrola nášho podvedomia.

Darmo si človek môže (vedome) kadečo ušľachtilé naplánovať. Pokiaľ nie sme v strehu v čase, kedy sa z útrob nášho podvedomia začnú drať na svetlo sveta rôzne pochyby, obavy, predsudky a všakovaké koncepty našej malosti, ďaleko to s predsavzatiami nedotiahneme. 

Byť všímavý voči všemožným prekážkam je základom úspechu. Začína to úprimnosťou. Ak sa nejaká pochybnosť alebo slabosť začne zakrádať do našich plánov, treba si ju predovšetkým uvedomiť. Nesekať neoblomného frajera, ale pozrieť sa pravde do očí. 

Je tu pochybnosť, strach, únava, frustrácia…? OK milé emócie a ťažkopádne stavy mysle, vitajte vo vedomej časti mojej pozornosti! Nesiete nejakú dôležitú informáciu, s ktorou by som mal pracovať? Chcete mi prezradiť niečo podstatné ohľadom mojich potrieb a hodnôt alebo ste len tiene mŕtvej minulosti, či prízraky neznámej budúcnosti, ktoré sa prišli nacucať mojej energie?

Nikdy nepodceňujme silu nášho podvedomia. Jeho kapacita je v porovnaní s tým, čomu sa venujeme na vedomej úrovni, neporovnateľne väčšia. V našom podvedomí nesieme toho naozaj veľa. Všetky zdanlivo zabudnuté vzostupy a pády našich nekonečných skúsenosti sú tam a je len otázkou aktuálnych podmienok, ktoré z týchto skúseností (reálnych i konceptuálnych) vyplávajú na povrch. 

Podvedomie je však i obrovským rezervoárom možností a sily. Je len na nás, čomu z nášho podvedomia budeme venovať pozornosť a energiu. Srdečne vám prajem, aby tri dvojky v novom roku pre vás znamenali trikrát dvojnásobok splnených predsavzatí. 

Zdieľajte tento príspevok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Späť na Blog