8 tipov ako v zime vyblázniť deti v interiéri

Späť na Blog

8 tipov ako v zime vyblázniť deti v interiéri

Tento článok je špeciálne venovaný rodičom malých detí. Najmä tým, ktorí sa s ohlásením lockdownu zamysleli nad zmysluplným vybíjaním prebytočnej energie svojich ratolestí.

Chcem sa s vami podeliť o zopár vychytávok, ktoré nám spoľahlivo fungujú už niekoľko posledných zím.

Deti potrebujú pohyb, o tom niet pochýb. Čo ale robiť, keď naše klasické zimné zdroje akosi vyschli? Snehu zatiaľ niet, detské bazény nedostupné, vonku o štvrtej tma „jak v nitru černé kočky“…

 

Samozrejeme, najlepšie sa detské baterky vybíjajú na čerstvom vzduchu. Keď si už ale máme vystačiť s kyslíkom nášho interiéru, tak spravidla vyberáme niečo z tohto:

 

1. Tancovačka

Neformálne, spontánne šantenie v dobrovode kvalitnej energetickej hudby. Netreba ani tak veľa miesta ako akôr prvotné odhodlanie a správnu muziku. Ak budete hudbu púšťať z youtube, odporúčam položiť telefón (aj speaker) tak, aby naň deti nevideli. V opačnom prípade hrozí, že sa divoká tancovačka zmení na bezduchú pozeračku. Veľmi dobré sú aj jasné pravidlá ohľadom výberu toho, čo bude hrať. Nie je úplne jednoduché nájsť niečo, čo lahodí vášmu aj detskému uchu. Našim kritériom je to, že hudba musí mať skrátka šťavu. A to takú, ktorá chutí všetkým. Favoritmi našej domácnosti sú slovenská Metelica alebo Hrdza a zo zahraničnej produkcie je jednoznančný favorit originálna ruská zostava Otava Yo. Ak bývate poblíž cintorína, tak opatrne lebo títo „rusáci“ – ako ich voláme – preberú k životu úplne všetko.

Moje druhé odporúčanie ohľadom tancovačky je ustrážiť si vyváženosť pohybu všetkých členov domácnosti. Najväčšou výzvou je neskončiť uťahaný skôr ako deti – pohodlne natriasané v rodičovskom náručí. Základná ingrediencia dobrej tancovačky je absolútna odviazanosť. Popustite tanečnému blázneniu fantáziu a deti sa určite chytia.

 

2. Detská akrobacia

Tu som veľmi ocenil externú pomoc. Kniha „Matějova akrobacie“ je jednoduchá, funkčná a bezpečná. Veľkým plusom detskej akrobacie je zlepšovanie koordinácie všetkých častí tela a cibrenie schopnosti správne odhadnúť riziko. A tiež prekonávanie vlastných hraníc:) Tá iskra v detskom oku, keď zistí, čo všetko sa dá správnou koordináciou tela a systematickou prácou so strachom dosiahnúť… Toto je naša takmer pravidelná predobedná aktivita každej nedeľnej návštevy svokrovcov.

3. Rambo dráha

Preliezť cez šuštiakový tunel, prepchať sa stoličkou, podliesť posteľ, vyliesť na stolík, zoskočiť do vankúšov… Výhodou tejto zábavky je, že ju môžete navrhnúť, aj keď ste celý deň rúbali drevo. Úlohou rodiča je tentokrát iba dohliadať na bezpečnosť a povzbudzovať. Ak je zrýchlenie tempa na vašej dráhe bezpečné, tak odporúčam použiť aj stopky. Zistili sme, že deti medzi sebou nemusia ani pretekať. Úplne im stačí, keď zlepšujú svoj vlastný čas.

 

4. Vankúšová vojna

Stará klasika zaujímavá pre všetky generácie. Nezabudnite schovať vázu od tety Jožky!

Vankúšovka u nás spravidla plynule prechádza do zápasenia na voľný štýl v manželskej posteli. S odstupom času môžem povedať, že toto je skvelá aktivita na tréning toho, čo je ešte hra a čo už do hry skrátka nepatrí. Úlohou rodiča je teda nielen strážiť bezpečnosť, ale detské emócie. Hravé zápasenie teda kombinuje nielen rozvoj obratnosti, ale aj emocionálnej inteligencie.

 

5. Pomoc pri domácich prácach

O mojom uvedomení si krásy a zmysluplnosti detskej výpomoci pri práci dospeláka som tu už písal.  Máločo sa v rodičovstve oplatí tak ako obetovať nejaký čas navyše pri domácich prácach. Tento extra čas je zanedbateľná daň za to, čo deti aktívnou výpomocou v skutočnosti nadobúdajú. O utužovaní vzťahového puta som už písal v onom článku, tak ho už len pripomínam.

Málokto v našej galaxii by chcel mať už dostavaný zvyšok domu tak ako si to želáme my. Napriek tomu, keď mi manželka „outsourceuje“ niektoré z detí, vždy sa snažím o jeho zapojenie do toho, čo práve robím. Ak to aj nejde priamo, vždy sa dá nájsť niečo, kde môžu deti prispieť svojím úsilím. Priznávam, že z pohľadu príprav, úprav, technologického sprevádzania a výsledného množstva vykonanej práce je táto pomoc iba zriedka „efektívna“. No tu naozaj netreba pozerať na kvantitu!

Aj keď sa to niekedy nezdá, detí pomáhať chcú, len sa to spravidla nedeje tak, akoby to malo vyzerať podľa našich našich idealistických predstáv. A tiež si myslím, že deťúrence k celkovej životnej spokojnosti potrebujú cítiť ako svojou troškou prispievajú k niečomu spoločnému. Najdôležitejšie je ale to, že ono to v skutočnosti vôbec nie je o nejakom merateľnom výkone. Predovšetkým tu ide o rozvoj vnútornej motivácie a cieľavedomosti, predchádzanie a riešenie problémov, zlepšovanie technického uvažovania, chápanie postupnosti procesov, rozvoji opatrnosti, bezpečnosti a ďalšie životne dôležité zručnosti. Ak sa vám navyše podarí do prác zapojiť aj susedovie deti, výrazne sa začne kultivovať aj schopnosť spolupráce resp. jej základnej ingrediencie – empatie.

6. Ťapkanie

Je takmer jedno, či sa ťapká z cesta alebo plastelíny. Akákoľvek forma ťapkania je výrazne neurorelaxačná. V čase písania tohto článku u nás začalo ťapkanie medovníkov. Je to jediný druh nášho vianočného pečiva. Zrejme práve kvôli tomu, že s vyrábaním medovníkov sa nespája naozaj žiaden rodičovský stres. Práve naopak. Výroba medovníkov, možno aj vďaka ich pórovitej štruktúre, akýkoľvek stres absorbuje.

A že sa pri tom detskom pečení narobí viac neporiadku ako úžitku? To je predsa príležitosť pre ďalšiu zmysluplnú aktivitu – upratovanie:)) Náš čerstvo dvojročný Filip je živým svedkom toho, že upratovať deti dokážu už naozaj v útlom veku. Aby to však dokázali pri varení, treba im najskôr dovoliť spraviť neporiadok;)

7. Čvachtanie a prelievanie

Vaňa je u nás pravý zimný zázrak. Úplne stačí aj hlbší sprchovací kút. Keď už nevieme čo, tak čvachtanie a prelievanie vody zaberie vždy.

Aj keď to nie je práve fyzická aktivita, do tejto kategórie patria aj všemožné pokusové kombinácie sódy bikarbóny a octu. S trochou potravinárskeho farbiva môžete robiť sopečné erupcie.

8. Hojdačky, siete a tarzanoviny

Posledná z našich najobľúbenejších interiérových šanteníc sú rôzne hamaky a závesné povrazy. Výhodou hojdacej siete je, že sa vyšantíte aj vy a pred spaním sa tam úžasne čítajú rozprávky na dobrú noc. Pri závesnom lane alebo hojdačke už je to pre dospeláka trochu menej o vegete a málinko viac o predchádzaní zranení.

Ak to už aj steny nedovoľujú, do stropu sa dá pomerne jednoducho a rýchlo zavesiť kadečo. Možno to nevyzerá dvakrát esteticky – ak zo stropu trčí kotva do betónu a na nej oko s karabinou, no tie možnosti interiérového bláznenia, ktoré táto kombinácia poskytuje za to určite stoja.

 

Ak by vám tieto naše zlepšováky nestačili a hľadáte viac inšpirácie pre offline aktívne zábavky, s ktorými by ste si vystačili aspoň do konca práve začínajúcej zimy, tak skúste navštíviť napríklad túto stránku: https://www.screenfreeparenting.com/

 

Krásnu zimu prajem,

 

DušaN

 

Zdieľajte tento príspevok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Späť na Blog