Základné predpoklady funkčného vzťahu.

Späť na Blog

Základné predpoklady funkčného vzťahu.

Pred mesiacom sme s manželkou mali desiate výročie sobáša. Na deň výročia sme si chceli odskočiť do Malej Fatry. Len my dvaja, bez detí. Nepodarilo sa. 

Bez nejakých veľkých ovácií a darčekov sme sa aspoň niekoľkokrát za deň silno objavili a úprimne potešili z toho, že nám to spolu funguje. V žiadnom prípade tu nechcem budiť dojem toho, že by bolo naše spolužitie bez konfliktov. Konflikty aj problémy z času na čas vyvstávajú. A úprimne, som za ne naozaj vďačný. Pretože ich riešenie je práve to, čo náš vzťah stmeluje a posúva dopredu.

 

Nedávno som mal klienta na vzťahový koučing. Na záver stretnutia sa ma klient spýtal ako spozná, že práve tento človek je ten pravý. Touto otázkou sa koučing uzavrel a ja som si dovolil niečo odporučiť.

Prebehol som si v mysli kľúčové okamihy posledných desiatich rokov a povedal mu asi toto:   

  • Treba počkať až opadne zaľúbenosť a či sa s ňou nevytratí aj skutočná láska. Tieto dve odlišné kvality ľudskej mysle sa mnohokrát splietajú. Hlavne v pesničkách a zromantizovaných filmoch, niekde medzi reklamami. Zaľúbenosť – ospravedlňujem sa všetkým zaľúbeným – je skôr hormonálno-pudová záležitosť. Zatiaľ, čo láska je predovšetkým o hlbokom, neposudzujúcom prijatí. Vedieť rozlíšiť medzi zaľúbenosťou a láskou je podľa mňa základný predpoklad znižovania indexu rozvodovosti, ktorý v minulom roku na Slovensku dosiahol úroveň 35%.
  • Je fajn, ak majú dvaja spoločné koníčky, no oveľa dôležitejšie sú spoločné hodnoty. Vďaka spoločným koníčkom sa spolu možno dobre pobavíte, no vďaka spoločným hodnotám sa vám bude jednoduchšie rozvíjať vzájomné porozumenie. Pretože hodnoty sú základom toho, čo považujeme za zmysluplné a správne. A pre to, čo nám príde zmysluplné a správne, sa nám bude jednoduchšie aj obetovať. Vzťah si z času na čas totiž nejaké to odrieknutie pýta. Zvlášť ak do vzťahu vstúpia deti.
  • Nepodmieňuj svoj vzťah s týmto človekom ničím a hlavne nie zmenou správania z jeho strany. Tu treba byť maximálne úprimný. Buď ho dokážeš prijať a milovať takého aký je, alebo je to skrátka nad tvoje sily. 

Nehľadaj však dokonalého partnera. Vždy tam bud čosi, čo nie je úplne podľa tvojich vysnívaných predstáv. Dokonalý je ten, ktorý ti sedí v tom najdôležitejšom a tie slabšie stránky sa vzťahujú k menej významným túžbam. Nepoznám nikoho, kto by našiel “full package”.

  • Skôr ako si poviete svoje “áno”, doprajte si zopár zážitkov nepohody. Pretože potom ako si “áno” poviete, zopár zážitkov nepohody celkom určite príde. Vďaka predošlej skúsenosti potom nemusíš zostať nepríjemne prekvapený. 
  • Ubezpečte sa v tom, že si chcete a viete byť partnermi. Teda, že sa dokážete navzájom podporovať. Tak vnímam význam onoho “v dobrom i v zlom”. Manželstvo je pre mňa predovšetkým synonymom spoľahlivého partnerstva.

 

Mimochodom, do Fatry sme sa s manželkou nakoniec predsa len dostali. Trochu inak ako sme plánovali, ale tento výlet opäť raz vo mne posílil pocit toho, že som sa rozhodol v živote kráčať po boku správneho človeka.

Šli sme aj s našimi tromi deťmi, smer sedlo Medzirozsutce cez Horné diery. Najmešieho Filipka som mal v nosiči na chrbte. 

Niekde v polovici výšľapu som začal pociťovať silnejúcu nevoľnosť v žalúdku. Do sedla som prišiel už vyčerpaný. Práve tam ma naplno dobehla brušná chrípka, ktorú si pred pár dňami užil zvyšok rodiny. Dve hodiny som len polihoval a zberal sily na návrat. Pre zostup sme vybrali ľahšiu trasu, no aj tak som nebol schopný nášho trinásť kilového drobčeka niesť. Potom ako som niekde vo fatranských kríkoch vyprázdnil žalúdok, som ledva lapal po dychu. V nezávidenia hodnej situácii ma tešilo jediné. Ako fantasticky zvládala situáciu moja žena. Ohľaduplne ku všetkým s maximálnym nasadením všetkých fyzických aj psychických síl. 

Napriek všetkému náročnému (alebo práve vďaka tomu) to bol jeden z našich najkrajších výletov. Hľadať správneho životného parťáka sa oplatí.

Dovolím si ešte jednu nevyžiadanú radu. Dajte na cnosti.

Zdieľajte tento príspevok

Komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Späť na Blog