O sile odpustenia

Späť na Blog

O sile odpustenia

Nasledujúci príbeh nepotrebuje žiaden komentár. Voľne preložené z knihy Bringig Home the Dharma od Jacka Kornfielda.

Raz vo vlaku, cestou z Washingtonu do Philadelphie som sa ocitol sedieť vedľa černocha, ktorý pracoval pre nejaký americký úrad v Indii. Jedného dňa sa rozhodol odtiaľ odísť, aby mohol pracovať v zotavovacom programe pre mladých delikventov v štáte Columbia. Väčšina mladých, s ktorými pracoval boli členmi gangu a niekoho v minulosti zavraždili.
Jeden štrnásťročný chlapec v jeho programe zastrelil nevinného tínedžera len preto, aby získal rešpekt gangu. Matka obeti sedela počas súdu celkom pasívne až do chvíle, kedy bol mladý vrah konečne obvinený. Potom ako bol vynesený rozsudok sa žena pomaly postavila, zazrela na odsúdeného a chladnokrvne predniesla: „Zabijem ťa.“ Na to mladíka odviezli preč, aby strávil niekoľko rokov vo väzení pre mladistvých.
Po prvom polroku zašla matka obeti navštíviť jeho vraha. Pred vraždou žil na ulici a táto žena bola jediným človekom, ktorý za ním prišiel do väzenia. Chvíľu sa rozprávali a keď odchádzala, dala mu nejaké peniaze na cigarety. Neskôr ho začala navštevovať stále častejšie a vždy mu priniesla nejaké jedlo a malý darček. Pred koncom jeho niekoľkoročného trestu sa ho spýtala, čo bude robiť, keď ho pustia. Bol z toho zmätený a plný neistoty a tak mu žena ponúkla prácu vo firme svojho známeho. Zisťovala tiež, kde bude mladík žiť a keďže nemal žiadnu rodinu, ku ktorej by sa mohol vrátiť, ponúkla mu dočasné ubytovanie vo voľnej izbe, čo zostala po mŕtvom synovi.
Po ôsmich mesiacoch čo u nej žil si ho zavolala do obývačky na rozhovor. 
Sadla si oproti nemu a na chvíľu sa odmlčala. Potom sa ticho spýtala, „Pamätáš si, ako som ti v súdnej sieni povedala, že ťa zabijem?“
„Áno, samozrejme, ma-ma“, odpovedal.
„Výborne, už sa to stalo“, pokračovala. „Predsavzala som si, že ten chlapec, čo zabil môjho syna, nesmie za žiadnych okolností zostať nažive. Chcela som ho zabiť. Preto som ťa začala navštevovať vo väzení a prinášala ti všetky tie veci. Preto som ti našla prácu a nechala ťa bývať v tomto dome. Podarilo sa mi tak vytvoriť podmienky tvojej premeny. A ten starý chlapec zmizol. A teraz sa ťa chcem spýtať, keďže ten vrah aj môj syn sú navždy preč, či tu chceš zostať? Mám pre teba izbu a rada si ťa adoptujem, ak súhlasíš.“ A tak sa žena stala matkou vraha svojho syna. Matkou, ktorú nikdy nemal.

Zdieľajte tento príspevok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Späť na Blog