Tajomstvo ľudskej slasti. A tiež online závislosti.

Späť na Blog

Tajomstvo ľudskej slasti. A tiež online závislosti.

Možno to vyznie ako trápne mudrovanie, ale rád by som zdôraznil jednu dôležitú vec – každý z nás chce byť šťastný. 

Prečo o tom píšem? Myslím si, že je to jeden zo základných predpokladov, z ktorého vychádzajú dizajnéri sociálnych sietí. 

Sociálne siete nás totiž – ruku na srdce priatelia – robia (akože) šťastnými. Využívajú k tomu veľmi jednoduché neurologické mechanizmy ľudského mozgu. 

Funguje to asi takto.

Vždy, keď v REÁLNOM živote zažijeme niečo príjemné – napríklad chutná papina, kvalitné zacvičenie si, dokončenie nejakej náročnej úlohy alebo ťuťuli muťuli, tak náš mozog vyprodukuje dopamín. No a ruka v ruke s dopamínom prichádza aj potešenie. 

Problém je v tom, že reálny život nie je iba o príjemných skúsenostiach. A tak sa dopamín vytvára iba príležitostne. …keď je na to REÁLNY dôvod.

Vo svete internetu a sociálnych sietí však panujú trochu iné pravidlá ako v bežnom živote! Potešenie je na dosah doslova jedným klikom. Niekedy netreba ani kliknúť. Stačí sa len pozrieť alebo započúvať. Napríklad na červenú ikonku zvončeka facebookových upozornení, zvýraznený názov neprečítaného emailu, zdvihnutý palček fb lajku, cinknutie príchodzej správy, blikajúce toto-hento… Všetky tieto zdanlivo neškodné vychytávky sú výsledkom skvelej spolupráce špičkových odborníkov zo sveta IT, dizajnu, neurovedy, behaviorálnej psychológie… Ak niečo z týchto srandičiek upúta našu pozornosť, nastáva moment prekvapenia a s ním produkcia dopamínu. A ako už vieme, s dopamínom prichádza šťastie (hlavne na strane najbohatších spoločností tejto planéty).

Nebolo by na tom v podstate nič zlé, no má to – nejeden – háčik. Tým hlavným problémom je, že sa na pravidelnej dávke dopamínu stávame závislý. Akonáhle príde nuda alebo nebodaj nepríjemné pocity (na ktoré je REÁLNY život každého smrteľníka bohatý viac než dosť), už jazdíme prštekmi po displejoch. Akáže to úľava… No len do momentu, kedy sa treba vrátiť k REALITE plnej povinností, výziev a všetkého, čo vyžaduje sústredné ľudské úsilie, odhodlanie, nasadenie, trpezlivosť, vytrvalosť, skromnosť, pokoru… Čo z týchto cností rozvíjajú potulky svetom sociálnych sietí a internetu?  

Rád by som ukončil myšlienkový prúd, ale moju pracovňu práve dobili deti a chcú mi pripomenúť, do čoho v tomto živote má zmysel investovať čas a energiu.

Tak zas nabudúce priatelia.   

 

DušaN

Zdieľajte tento príspevok

Komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Späť na Blog