Naša nežná – offline – revolúcia

Späť na Blog

Naša nežná – offline – revolúcia

Videli ste už dokument Sociálna dilema (The Social Dilemma)? Ak nie, doprajte si. Ak ste rodič, tak kľudne aj dva krát- ako ja. Nezaškodí. A to vám odporúča človek, ktorý posledných sedem rokov videl maximálne dva filmy do roka! Možno práve preto sa ma tento dokument tak dotkol. A možno nielen preto.

Tvorcom tohto kúsku sa podarilo perfektne zhrnúť vplyv internetu a sociálnych sietí na naše názory, nálady, vzorce správania a predovšetkým polarizáciu spoločnosti. Môj finálny dojem z tohto dokumentu je taký, že problém, ktorý som považoval za pomerne vážny, je mimoriadne vážny. 

Už len preto, že nikto presne nevie čo s tým. No hlavne. Zatiaľ, čo sa (zdá sa) hľadajú riešenia, čas beží a problém eskaluje. A obeťou (doslova) sú predovšetkým tí od nás mladší.

Zatiaľ čo moja generácia sa s internetom stretla po prvý krát na strednej škole, dnešná generácia detí sa do sveta internetu a sociálnych sietí narodila. Navyše, internet bol v počiatkoch naozaj prevažne užitočná vec. Niežeby dnes už užitočný nebol, no už je aj nebezpečný.

Lebo je zneužiteľný. 

Na otázku, či boli sociálne siete od začiatku svojho vzniku skôr užitočné alebo (…), nech si už odpovie každý sám.   

Ale k veci.

Rozhodol som sa, že problém, ktorému sa dokument venuje bude témou môjho najbližšieho zisťovania a aj väčšiny príspevkov. Ak na niečo dôležité prídem, určite si to pre seba nenechám.

 

Bol utorok 17. novembra 2020 ráno a ja som premýšľal ako si uctiť tento sviatok. Námestia si už objednal niekto iný. My sme sa rozhodli ísť do prírody.  

Čo je dnes pre mňa symbolom boja za slobodu? Offline predsa! Telefón iba na telefonovanie. Zdá sa vám to triviálne? Skúste.

Pohnútku skontrolovať mail, pozrieť toto a hento som v sebe spozoroval nejedenkrát. Najviac, keď nastúpila chvíľka nudy. 

A tom som si myslel, že s týmto ja nemám absolútne žiadne problém. Omyl!

Niektoré problémy sú skrátka nebadané. A práve táto kategória problémov je problematická:)) 

Ak o nejakom probléme nevieme, ako ho môžeme riešiť? 

Po večeri som sa zahľadel na deti. Sedeli za kuchynským stolom a na tablete pozerali Bol raz jeden život. Vedeli sme čo a ako dlho pozerajú. Cítil som, že je to v poriadku. Chvíľu som sa zamyslel nad tým, čo by sa asi dialo, keby tam niektorí z nás rodičov nebol. 

A tak som sa rozhodol pre tento a ďalšie blogy.    

 

Symbolmi revolúcie dneška sa pre mňa stali offline a ticho. To jediné miesto vo vesmíre, v ktorom sú dostupné všetky lieky na problémy nášho sveta.

Zdieľajte tento príspevok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Späť na Blog